Održan Resilience and Innovation Summit - cilj je iskoristiti sav potencijal BiH
Turizam predstavlja jednu od najdinamičnijih oblasti rasta u svjetskoj ekonomiji, a hoteli igraju ključnu ulogu u tom sektoru. Ipak, potrošnja velikih količina energije u hotelijerstvu dovodi do visokih operativnih troškova i negativno utječe na okoliš kroz upotrebu fosilnih goriva, što je također značajan izvor emisije stakleničkih plinova. Istraživanja pokazuju da troškovi energije čine samo 3-6% ukupnih operativnih troškova hotela. Za razliku od drugih troškova koje je teže kontrolirati ili imaju tendenciju rasta, kao što su plaće, amortizacija, kamate na kredite, troškovi hrane, održavanje, marketing i drugo, troškovi energenata se mogu efikasno kontrolirati i postepeno smanjivati.
S druge strane, odgovornim i održivim poslovanjem, hoteli utječu na smanjenje emisije stakleničkih plinova, onečišćenja zraka, potrošnje vode, time potičući na druge održive prakse u lokalnoj zajednici i unapređenje okoliša za lokalno stanovništvo i goste. Na ovaj način, svi akteri unutar turističkog lanca vrijednosti doprinose očuvanju prirodnih resursa i biodiverziteta
Danas su mjere energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije ključne aktivnosti zelene tranzicije i dekarbonizacije za koje se svjetska zajednica obvezala potpisivanjem Pariškog sporazuma 2015. godine. Cilj sporazuma je smanjiti emisije stakleničkih plinova za 90% do 2050. godine u odnosu na 1990. godinu, kako bi se pokušale zaustaviti sve intenzivnije klimatske promjene, te spriječio porast globalne temperature za 1,5 ºC.
Brošuru možete preuzeti ovdje: Energetska efikasnost u hotelima